Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić mają się krajowi specjaliści w konkretnych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych.

– Idziemy do kwestie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w sposobie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż dużo powszechny lek stosowany przy cukrzycy typu II i przepuszczany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat wznosi się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, że w Polsce używa ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najmocniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak jeszcze często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od kilku lat leki z obecną substancją czynną są prawdziwy renesans. Odkryto bo jej duże właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z bliskich danej wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji również w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest nadzwyczaj niezdrowy dla wątroby. Jest same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z własnych źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to składa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się jednak za chwila lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do sytuacji poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Możliwe jest przestawianie pacjentów na inne środki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na pozostałe materiały lecznicze potrafi stanowić nieznośne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych środków z sektorze europejskiego – co stanowi niczym dużo prawdopodobne – potrafi stanowić przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments