Noc muzeów

Noc muzeów

Artykuł Miesiąca

Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy entuzjastów kultury i sztuki. Podczas tej magicznej nocy, muzea otwierają swoje drzwi bezpłatnie, zapraszając odwiedzających na niezapomnianą podróż po świecie dzieł sztuki i historii.

To nie tylko okazja do podziwiania eksponatów, ale także do uczestnictwa w licznych wydarzeniach i atrakcjach specjalnie przygotowanych na tę okoliczność. Koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne i spotkania z artystami tworzą niepowtarzalną atmosferę, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Noc Muzeów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów to jedno z najsłynniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Noc Muzeów narodziła się w roku 1997, w Niemczech, skąd w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniła się do innych krajów europejskich. Z udziału w Nocy Muzeów słyną m. in.: Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Grecja, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, czy Polska. Noc Muzeów wywodzi się z Międzynarodowego Dnia Muzeów ustanowionego w 1977 roku, w Rosji, przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO – wyspecjalizowaną organizację ONZ.  Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada na 18-go maja, natomiast Noc Muzeów, działająca w jego ramach, przypada na weekend w okolicy 18-go maja. Jedno i drugie wydarzenie, poprzez ubogacanie natury kulturą i przenikanie się różnych kultur, obrały za cel wzajemne poznanie i współdziałanie między narodami, a w efekcie szerzenie tolerancji i pokoju na opętanym przez wojny świecie. Na wzór Nocy Muzeów organizuje się również inne wydarzenia kulturalne dziejące się po zmroku, a należą do nich: Noc Teatrów, Noc Oper, Noc Naukowców, Noc Humanistów, Noc Bibliotek, Noce Kościołów oraz Nocne Maratony Filmowe w Kinach.

Noc Muzeów we Wrocławiu zagościła po raz pierwszy w roku 2005. Z biegiem lat coraz więcej muzeów, wystaw, galerii i innych instytucji kultury uczestniczy w wydarzeniu. Swoje drzwi otwierają wówczas m. in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Panorama Racławicka, Pawilon Czterech Kopuł, Hala Stulecia, Muzeum Miejskie, Muzeum Architektury, Mauzoleum Dynastii Piastów Śląskich, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Współczesne, czy Muzeum Poczty oraz Telekomunikacji. Wrocław znajduje się w czołówce europejskich miast, które dają się poznać podczas wydarzenia.

Już w tę sobotę zapraszamy na zwiedzanie wystawy “Między nami dobrze jest” w galerii FOTO w Ośrodku Kultury i Sztuki. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście – to ostatnia taka okazja! Po świecie wyjątkowych fotografii oprowadzi was jeden z ich autorów – Michał Adamski.

Tytuł wystawy nawiązuje do dramatu autorstwa Doroty Masłowskiej. Zaprezentowane zostały zdjęcia Michała Adamskiego, Mariusza Foreckiego i Adriana Wykroty oraz Mariusza Stachowiaka. Autorzy ukazują na nich sceny z życia polskiego społeczeństwa od początku lat 80. przez czas transformacji i zmian aż do czasów współczesnych.

Przyjdź o 20:00 do galerii i weź udział w odkrywaniu kulturalnego dziedzictwa Wrocławia!

Projekt współfinansowany z budżetu  Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments