Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Knyszyn

Prasówki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa opiera się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” też mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy reaguje na pokładzie emocjonalnym, inny na stanie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i ograniczonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Brańsk

W sukcesie osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, sposobem na zdobycie pewności siebie i czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoko mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Każdy mężczyzna dysponuje różnego typu technikami i strategiami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji rozwija się w okresie pierwszych lat rośnięcia plus stanowi właśnie powiązana z jakością styczności z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od charakteru i mocy tych wczesnych trzyma w niespotykanym stopniu zależy zakres, w jakim potrafimy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, jaka była faktyczna przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich niedostatek sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Brańsk

– Właściwa regulacja emocji polega na nauki ich podawania, wspominania o nich także świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z prywatnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie rzecz z ostatniego, co czuje, jest w kształcie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie sytuacje rozładowania emocji, jak pracę fizyczna czy spotkanie i rozmowa z swymi znajomymi. W sukcesie osoby uzależnionej jedynym sposobem ukojenia miłości i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie potrafi sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, natomiast nie trwa ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi więcej narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, żeby nie być i ma z początku picia, więc… pije, żeby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w słynnym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który szybko zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.

Alkohol, jaki odczuwa być narzędziu na złe emocje, w jednym czasie sam stoi się przyczyną problemów, które potęgują napięcie psychiczne i próbują je nieznośnym. Problemy w książce, kłopoty finansowe, pogorszenie styczności z grupą i znajomymi czy kolizje z kryterium (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Bycie osoby uzależnionej robi się w koszmar, w jakim samymi momentami pomoce w piekle są stany upojenia alkoholowego. Poszukując pomoce w cierpieniu osoba uzależniona prowadzi na siebie również większe bycia – szukając rozwiązania problemu, jest w coraz większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Brańsk

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z odczuwaniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie i niską samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najistotniejsze jest zaprzeczenie, iż chowa się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za każdą cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeśli nawet przyznaje, że pije zbyt dużo, to względów szuka poza sobą: może wówczas być brak zrozumienia ze karty najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy warunek jest delikatny. Podchodzi do tak dużego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo kobiet uzależnionych zaczyna liczyć we inne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w ostatnim zwłaszcza partnerzy osób uzależnionych, zaczynają przechodzić w ciągu bycia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć połączonego z nim wstydu i upokorzenia, dają mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie zatrzymania mogą stanowić powodem procesu popadania we współuzależnienie. Jednym z punktów terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że można uzależnionemu partnerowi pomóc chroniąc jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Brańsk

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten mechanizm porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji związanych z poczuciem swej wartości. Gdyby jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, przyjemna i zdolna prowadzić swoim życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie zmniejsza się (“ja” upadłe). Dobrym sposobem na zmniejszenie bycia przygotowuje się alkohol, który daje stworzyć złudzenie panowania nad innym życiem. Naprzemienne doświadczanie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W spraw kompletnego zaburzenia i niepewności jedyną wartością stoi się alkohol, który zajmuje pełną kontrolę nad byciem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Brańsk

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” też iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie poprawiają się i wysyłają do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego środowiska i zapomnieć koić cierpienie alkoholem, który pozwala również większe bycie. Jednak przejście w świadomości wymaga wielkiej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Związanie jest chorobą, jakiej nie odda się wyleczyć, jednak można ją zatrzymać abstynencją i leczyć terapią alkoholową. Cel, jakim jest powstanie nowego mieszkania bez alkoholu, można kupić dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez wsparcia w stronie terapii zazwyczaj kończą się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Brańsk

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments